Jump to content

Matematyka w kolorach – BIAŁY

8 lutego 2018

W ostatni czwartek każdego miesiąca w naszym przedszkolu odbywać się będą gry i zabawy matematyczne związane z kolorem.

Matematyka w kolorach zagości w naszym przedszkolu na stałe. Każdy miesiąc będzie miał swoją odpowiednią barwę.

W styczniu kolorem przewodnim stała się BIEL.

Tego dnia dzieci ze wszystkich grup ubrały się na właśnie na ten kolor.

Panie nauczycielki przygotowały zestawy zadań, gier i zabaw matematycznych, gdzie królował KOLOR BIAŁY.

W grupie I Elfy liczyły na konkretach śnieżnymi kulami do 4. Później robiły z masy aksamitnej różnego rodzaju doświadczenia. Na koniec był taniec na ” białej krze lodowej” w postaci kartki białego papieru.

W grupie II prowadzono zajęcia metodą Froebel. Dzieci najpierw słuchały wiersza „Kto mieszka na biegunie?” – następnie klasyfikowały obrazki zwierząt mieszkających na kole podbiegunowym. Układały z darów zimowe obrazy. Następnie dzieci rozwiązywały zadania matematyczne o śnieżynkach. Każde dziecko otrzymało wycięte chmurki, a rolę śnieżynek odgrywały oczywiście Dary. Oczywiście w kolorze biały. Dodawaliśmy i odejmowaliśmy, porównywaliśmy liczebność. Chochliki pracowały też w kąciakach zadaniowo zabawowych i obserwowały za pomocą lupy produkty spożywcze białe ziarenka ryżu, fasoli, cukru, soli, przesypywaliśmy z pojemników do pojemników. Przedszkolaki przeliczały ilość fasolek.W kącikach gospodarczym Kącik gospodarczy- Kreśliły zimowe wzory na tackach z mąką.

W grupie III przedszkolaki liczyły guziki dla bałwanków. Utrwalały wiedzę na temat różnych figur geometrycznych tj. trójkąt, kwadrat, koło, prostokąt. Prace plastyczne także obowiązkowo miały styczniowy kolor przewodni – biały  😉

IV grupa poznała historyjkę obrazkową o wróbelku, przez co rozwijały spostrzegawczość i umiejętności interpretowania zdarzeń przedstawionych na obrazkach, kształtowały umiejętności dostrzegania związków przyczynowo-skutkowych. Utrwalały pojęcia matematycznych z białymi paseczkami, porównywały liczebności z użyciem znaków = mniej i więcej. Do zabawy wykorzystane były białe paseczki do zrobienia pracy plastycznej- śnieżynek.

W grupie V odbyło się wiele gier i zabaw o śnieżnej tematyce. Były rzuty do celu papierowymi kulkami, tańce przy ulubionej muzyce z filmu ” Kraina Lodu”. Dzieci przeliczały kule śniegowe, dodawały i odejmowały w obrębie liczby 6. Z figur geometrycznych powstały piękne prace plastyczne – bałwanki.

 

Już nie możemy doczekać się kolejnego kolorowego dnia 🙂

 

 

 

 

 

Nasze Grupy

Elfy

Elfy

Grupa I - dzieci 3 letnie
Panie: Dyrektor Jolanta Januszkiewicz, Aleksandra Wis

Grupa Elfy
Chochliki

Chochliki

Grupa II - dzieci 3-4 letnie
Panie: Maria Lipiec, Wioleta Flis

Grupa Chochliki
Świetliki

Świetliki

Grupa III - dzieci 4 i 5 letnie
Panie: Anna Wójcik, Klaudia Lesińska

Grupa Świetliki
Skrzaty

Skrzaty

Grupa IV - dzieci 5 letnie
Panie: Marta Szewczyk, Jolanta Szot

Grupa Skrzaty
Wodniki

Wodniki

Grupa V - dzieci 5 i 6 letnie
Pani: Krystyna Bochnacka, Anna Szafraniec

Grupa Wodniki